کودک باهوش | ویژگی های کودک باهوش | تربیت کودک باهوش

خواب کودک
خواب کودک | میزان خواب کودک | آموزش خواب به کودک | بهترین ساعت خواب برای کودک
بهمن ۱۹, ۱۳۹۷
کاردستی خلاقانه
کاردستی خلاقانه | آموزش تهیه انواع کاردستی
بهمن ۱۹, ۱۳۹۷

کودک باهوش | ویژگی های کودک باهوش | تربیت کودک باهوش

در این مطلب آموزشی با کودک باهوش ، ویژگی های کودک باهوش و تربیت کودک باهوش آشنا خواهید شد.

هوش کودک باهوش ابعاد گوناگونی دارد

بچه­ی باهوش تنها بچه­ای نیست که در مدرسه نمرات عالی به دست آورد. زیرا هوش ابعاد گوناگونی را در برمی­­ گیرد که شامل هوش کلامی ، دیداری ، فضایی ، حرکتی ، موسیقیایی و علمی و ریاضیاتی می ­باشد.

اقسام و ابعاد گوناگونی از هوش موجود است که پدران و مادران با آشنایی و اطلاع از هر یک از این حوزه ­ها قادرند تاثیر کلیدی و اثربخشی در تصمیمات و گزینش­های آتی فرزندان خود داشته باشند. اغلب در مدرسه تنها بر روی یک بعد یعنی هوش فکری و علمی کودکان متمرکز می­شوند و غالباً از توجه به سایر ابعاد هوش غفلت می­شود. از این رو پدران و مادران به هیچ وجه نبایست بگذارند سهل انگاری و ناآگاهی از این مساله در رشد و پرورش ابعاد هوش و خلاقیت کودکانشان تاثیر نهد.

ویژگی های کودک باهوش ؛ کودک باهوش باید چه ویژگی­هایی داشته باشد؟

ویژگی های یادگیری کودک باهوش

 • کودک باهوش فراوان­تر از دیگر همسالان خود در به خاطر آوردن مطالب و موضوعات سرآمد و ممتاز می­باشد.
 • در مقایسه با سن و سالشان بر واژه­ های فراوان و تکمیلی تسلط دارند.
 • کودک باهوش بسیار سریع داده ­ها و مسائل موجود را می­فهمند و خوب تجزیه و تحلیل و استنباط می­کنند.
 • به کتاب خواندن علاقمندند و اغلب کتاب­های بزرگسالان را انتخاب می­کنند.
 • از موضوعات و مباحث پیچیده معرض نیستند و به دنبال کردن مسائل رغبت دارند.

ویژگی های انگیزشی کودک باهوش

 • فعالیت­ها و امورات معمولی و ساده آنان را خسته می­سازد.
 • صحیح و غلط بودن ، خوب و بد برای آنان برجسته است.
 • بیشتر قضایا و سوژه ­های پراهمیت و مبهم و وسایل مختلف و متنوعی را مورد بررسی و داوری قرار می­ دهند.

­ویژگی های خلاقیت کودک باهوش

 • در ارتباط با اغلب موضوعات و سوژه­ ها کنجکاو هستند.
 • در شرایط و وضعیت­هایی که امکان دارد برای سایر افراد طنزآمیز نباشد شادابی و بذله گویی هوشمندانه ­ای می­ کند.
 • به سرگرمی­ها و بازی­های ذهنی ، تخیلی و تصوری گرایش و رغبت فراوانی دارد. به تصحیح نمودن ، به حرکت درآوردن و خلق چیزها میل و اشتیاق زیادی دارند.

ویژگی های رهبری کودک باهوش

 • زمانی که از آنان کاری تقاضا می­شود نسبت به همسالان خویش با اعتماد به نفس عمل می­کند.
 • خود را با شرایط جدید هماهنگ می­سازد.
 • تمایل دارد بر دیگر همسالان خود رهبری و مدیریت داشته باشد.
 • در اندیشه ­ها و کارهای خویش منعطف می­ باشد.

برجسته­ ترین ویژگی شاخص در بچه­ های باهوش ، فعال بودن مغز و فکر آنان است. فارق از آنکه یک بچه­ ی باهوش در حوزه­ی درسی و در فضای مدرسه ترقی می­کند یا نه ، علاقه و رغبت به فراگیری و نبوغ و قریحه به صورت طبیعی در آنان وجود دارد. در حقیقت رغبت و اشتیاق و توان رقابت پذیری این بچه­ ها یکی از مشخصه­ های این قریحه و نبوغ غریزی می­ باشد. اگر این بچه­ ها در مدرسه نتایج و عملکرد مطلوبی نداشته باشند ، ولی در منزل همان گونه قدرت و استعداد فراگیری و به دست آوردن مهارت را دارند.

تربیت کودک باهوش ؛ چگونه کودکان باهوشی تربیت کنیم؟

کودکان را باچیزهای تازه آشنا نمایید تا موضع و نگرش و استعدادهای آنان را به چالش بکشید:

در صورتی که تنها به سلایق و موضع گیری­های کنونی کودکتان توجه کنید امکان دارد آنان موارد و سوژه ­هایی را که هرگز با آن سروکار نداشته­اند را از دست می ­دهند. جهت ممانعت از این مساله ، والدین می­بایست با شیوه­ های متنوع و مختلفی افکار و ایده­ ها ، حوزه ­های گوناگون و شیوه­ های متفاوت زندگی را به کودکان خود بنمایانند.

مطالعه کردن و صحبت کردن:

کتاب نزدیک­ترین ، کم خرج­ترین و به همان سان توفیق آمیزترین شیوه جهت رشد و پرورش هوشی و فکری بچه ­ها در همه­ی دوره­ های سنی می­باشد. تا جای ممکن برای کودکان کتاب­های متنوع و فراوانی را بخوانید. هراندازه فراوان­تر با کودک خود حرف بزنید مسلماً او کلمات و عبارات فروان­تری نیز یاد می­گیرند. از اشکال و اقسام گوناگون واژه ­ها و عبارات بهره بگیرید تا در سال­های آتی از سیر فراگیری بیشتری برخوردار شوند.

بازی­های هوشمندانه برای تربیت کودک باهوش

بازی­های نمایشی یکی از عالی­ترین بازی­ها و سرگرمی­ها جهت پرورش ذهن و هوش بچه­ هاست. زمانی که با بچه­ ها اقسام و اشکال گوناگون وضعیت­های مختلف را بازی می­کنید به صورت ضمنی و تلویحی به آنان نکات فراوانی یاد خواهید داد. انواع بازی­های ابتکاری و سازنده نظیر اسباب بازی­های علمی ، مکعب­های ساختنی ، شطرنج و پازل ، گل مجسمه سازی و وسایل آواز و موزیک را در دسترس کودکان قرار دهید. از تجهیزات ورزشی همانند توپ ، بدمینتون ، دوچرخه و … برای انواع بازی­های فیزیکی و جنبشی بهره بگیرید. از بازی­هایی همانند بازی با واژه ­ها ، بازی روی کاغذ ، بازی­های جمعی جهت پرورش تعاملات و مهارت­های اجتماعی کودکان بهره ببرید.

برقراری فضای خلاقیت برای تربیت کودک باهوش

محیط و شرایطی که بچه ­ها در آن پرورش می­یابند در ظهور و نمود توانایی­ها و استعدادهای طبیعی و غریزی آنان نقش فراوانی ایفا خواهد کرد. در منزل ابزار و تجهیزاتی را برای کودکان مهیا سازید تا چیزهای تازه­ای را کشف نمایند. چیزهای تازه­ای را آزمایش و تجربه نمایند. ابزار و لوازمی را در اختیار آنان بگذارید که به یک بازی ویژه منحصر نگردد. اقسام و اشکال آلات آواز و موزیک ، نقاشی ، وسایل ساختنی ، نمایشی را در دسترس آنان قرار دهید تا در تمام زمینه­ ها فعالیت داشته باشند.

به کودکان دانش به همراه عشق هدیه کنید:

پدران و مادران نظیر تمام آدم­ها ، گرایش به بروز رغبت و سخت گیری و جانبداری زیاده از اندازه­ دارند و از این رو بعضی مواقع کودکانشان را لای منگنه می­گذارند. پیوسته به یاد داشته باشید که علم و رغبت خود را به همراه محبت و ملایمت به کودکان انتقال دهید نه به صورت یک تکلیف اجباری. فراموش نکنید که کودکان فقط در کنار عشق و امنیت خانواده قادرند ترقی کنند و به موفقیت دست یابند.

کودک باهوش

چگونه باید با کودکان باهوش رفتار کرد تا هوش آن­ها تقویت شود؟

با آن که بچه ­های باهوش از فهم و توانایی بیشتری در مقایسه با دیگر همسالان خود بهره­مندند ولی این همدوش نبودن بعضی مواقع مسئله ساز خواهد شد. برای نمونه فعالیت­ها و تکالیف مدرسه برای آنان خسته کننده و کند می­ باشد و کنجکاوی ذهنی آنان را رفع نمی­ سازد و سوژه­ی برانگیزاننده و جالبی جهت ارضای فکر و مغز پویای آنان نخواهد داشت. از این رو ضروری می­باشد پدران و مادران جهت رشد و تربیت کودک باهوش خود ، اطلاعات ضروری را به دست آورند تا کودکان قادر باشند از این توانایی و نبوغ خاص به عالی­ترین صورت ممکن بهره بگیرند.

بچه ­های باهوش به تعالیمی احتیاج دارند که با درجه­ ی فکری و نبوغ و توانایی­ های آنان سازگاری و موافق باشد. این دسته کودکان در گیرایی فرادریافت­ها خیلی سریع می­باشند و مسائل دشوار را با اندکی توصیف و تشریح متوجه می شوند به همین دلیل به آموزگاران و مربیان کاردان و حاذقی احتیاج دارند تا مسیر سریع پرورش فکری و روحی آنان را درک کنند و قادر باشند به احتیاجات فکری و غیرعادی آنان جواب مطلوبی بدهند. مساله دیگری که میبایست در نظر داشت این است که اشخاص خبره و متبحری را در عرصه ­ها و حوزه ­های کاری مختلف را در برنامه ­های غیر درسی  در ارتباط با آنان جای دهید و بدین طریق در رشد و پیشرفت مهارت­ها و نبوغ و قریحه متفاوت و مختلف این بچه ­ها بکوشید.

بچه ­های باهوش احتیاج به پدران و مادرانی جوابگو و صبور دارند تا جهت بیان پرسش­ها و افکار نادر و غیرعادی و شگفت آنان ارج بگذارند.

به یاد داشته باشید که بچه ­های باهوش ، هنوز بچه­ هستند و نظیر دیگر همسالان خود احتیاج به عشق و انگیزه و ترغیب و یاری پدران و مادران خود دارند. از آنان در حد سن و سالشان نه در حد توانایی و نبوغ خاصشان توقع داشته باشید.

حس ممتاز و برجسته بودن از سایرین ، ایجاد رابطه با آنان را را دشوار می­سازد از این رو در صورتی که مشاهده می­کنید علاقه­ای ندارد که از استعدادها و پیروزهایش در جمع تمجید نمایید این کار را انجام ندهید.

از مقایسه کردن اجتناب کنید. چرا که احساس منفی در آنان ایجاد می­کند و میان او و سایرین فاصله خواهد انداخت و از ارتباطات اجتماعی آنان جلوگیری می­کند. شماری از پدران و مادران پیوسته آنان را با سایرین مقایسه می­کنند و بیان می دارند که تو باهوشی و نبایست اینگونه رفتار کنی. همواره به یاد داشته باشید آنان کودک هستند و احتیاج به بازی و شادی دارند. پس از آنان تقاضا و انتظار این که به طور مستمر سعی و تلاش کنند ، نداشته باشید.


موضوعات مرتبط :

بازی های تقویت هوش کودکان دبستانی

تقویت هوش کودک

هوش کودک

راهکارها و روشهایی جهت تقویت حافظه کودکان

عوامل تاثیرگذار در هوش اکتسابی کودکان

۱۰ روش تقویت هوش کودک

بازی درمانی و نقش نوع بازی ها در هوش کودکان

نقش بازی در هوش کودکان

تاثیر اسباب بازی در هوش کودکان

پرورش هوش غالب کودک

تاثیر بازی بر رشد و هوش کودکان

عوامل پرورش و تقویت هوش کودکان

استعدادیابی

بازی و پرورش هوش کودک و اسباب بازی های مفید برای هوش

آموزش رباتیک برای کودکان

روش های پرورش خلاقیت در کودکان و آموزش خلاقیت به کودکان

Rate this post

9 Comments

 1. محمدحسن آ گفت:

  بچه ای که حاضر جواب هم به عنوان کودک باهوش شناخته میشه؟

 2. محمدحسن ا گفت:

  بچه ای که حاضر جواب هم به عنوان کودک باهوش شناخته میشه؟

 3. جبروتی گفت:

  فکر نمیکنید کودک خیلی باهوش دردسر داره؟ اینطوری بیشتر از سنش میفهمیه بچگی نمیتونه بکنه.

 4. رضا افشارمنشیان گفت:

  سلام
  هوش کودک باهوش تا چه حد باید بالا باشه که به عنوان کودک باهوش شناخته بشه ؟

 5. فرشته اربستانی گفت:

  کودک باهوش دقیقا چه ویژگی هایی داره؟

 6. هانا آریانا گفت:

  با کودکی که خیلی خیلی بشتر از سنش و نرم جامعه بدونه و بفهمه طوری که بعضی وقتا بمونیم درباره ی سوالاتش چی باید جواب داد.
  با این شرایط باید چیکار کرد؟؟؟
  کودک باهوش خوبه ولی زیاد باهوش دردسر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.