تست هوش وکسلر چگونه است؟ تست وکسلر چه مزایا و معایبی دارد؟

کاردستی خلاقانه
کاردستی خلاقانه | آموزش تهیه انواع کاردستی
بهمن ۲۴, ۱۳۹۷
تست هوش ریون - تست ریون - آزمون ریون
تست هوش ریون برای سنین مختلف | نحوه انجام تست هوش ریون و امتیازدهی ریون
بهمن ۲۷, ۱۳۹۷

تست هوش وکسلر چگونه است؟ تست وکسلر چه مزایا و معایبی دارد؟

تست هوش وکسلر - تست وکسلر

تست هوش وکسلر موضوع این مطلب آموزشی است. تست وکسلر یکی از آزمون های جهان شمول به شمار می رود. توضیحات به همراه مزایا و معایب تست وکسلر را ارائه خواهیم داد.

وکسلر هوش را ظرفیت و قابلیت­های شخص جهت ادراک و استنباط و چیرگی و غلبه بر جو و وضعیت پیرامونی خود معرفی می­نماید و هر سه نمونه و سنجش خویش را در امتداد این توضیح تهیه کرده است.

دیوید وکسلر ، طراح و سازنده­ی سه سری تست­های فردی مختص رده­های سنی متفاوت می­باشد. هر سه مقیاس نه فقط هوش بهر عمومی را معلوم می­سازند بلکه هوش بهر زبانی و هوش بهر غیرزبانی (هوش عملی) را هم مورد سنجش قرار می­دهند. این نمونه­ها و سنجش­های وکسلر شامل یک سری تست جهت سنجش استعدادها و مهارت­های مختلف می­باشد که در مجموع آن­ها ، ظرفیت و قابلیت­های هوش عمومی را نیز نشان می­دهد.

نمونه­ها و سنجش و تست هوش وکسلر از دو بخش جداگانه تهیه گردیده است. یک بخش آن از پرسش­هایی تشکیل شده است که به ادراک کلامی و یا به کارگیری کلام به شکل­های گوناگون نظیر حرف زدن ، مطالعه کردن و نوشتن نیاز دارد که با این سری پرسش­ها هوش زبانی را مورد سنجش قرار می­دهد. دیگر بخش این تست­ها از سری پرسش­هایی تهیه گردیده که نسبتاً سطح هوش غیرکلامی (هوش عملی) را مورد ارزیابی قرار می­دهد. سنجش هوش بهر عملی به کاربرد کلام وابسته نیست و برای گروه­های فرهنگی به ویژه بچه­های دوزبانه و همچنین بچه­های دارای کمبودهای محیطی ارزیابی مطلوب­تری به وجود می­آورد.

نخستین سنجش و نمونه هوش آزمایی یا تست هوش وکسلر جهت اندازه­گیری بهره­ی هوشی افراد بزرگسال منتشر گردید. نمونه و سنجش تست هوش وکسلر در طی سال­های آتی مجدداً بازنگری شد و به نام سنجش هوش وکسلر برای رده­ی بزرگسالان انتشار یافت. نمونه و سنجش دوم با نان مقیاس هوشی وکسلر ویژه بچه­های ۶ تا ۱۲ ساله در سال ۱۹۴۶ انتشار یافت. پس از آن نمونه و سنجش هوشی وکسلر ویژه بچه­های پیش دبستانی رده­ی سنی ۴ تا ۶ ساله منتشر گردید.

مقیاس هوشی تست هوش وکسلر برای بزرگسالان:

نمونه و سنجش هوشی و تست هوش وکسلر رده­ی بزرگسالان ویژه­ی سنجش هوش رو به پیشرفت و فزاینده نیست و هوش پس روی را می­سنجد. بدین سبب نمی­شود از نمونه و سنجش هوشی بچه­ها جهت ارزیابی رده ی بزرگسال بهره گرفت ، چرا که مقصود و اعتبار ، زمان اجرای آزمون ، نامطلوب بودن معیارهای سنی و ذهنی و بهره هوشی برای اشخاصی که رشد خویش را کامل گذرانده­اند نواقصی در خود خواهد داشت. شیوه­ی امتیازگذاری و انجام آزمون مشابه نمونه و سنجش هوش بچه­ها صورت می­گیرد و بهره هوشی براساس انحراف از متوسط رده­ی سنی مشخصی به دست می­آید.

رتبه بندی و اعتبار و رواج تست هوش وکسلر جهت هر رده­ی سنی تا ۷۰ سالگی برآورد گردیده است. در این جا زمانی که بهره هوشی را برآورد و اندازه­گیری می­کنند مخرج تقسیم که سن زمانی را نمایان می­سازد به نسبت سن فرد تقلیل خواهد یافت. برای رده­ی سنی ۲۰ تا ۲۴ این عدد۱۵/۵ و برای رده­ی سنی ۲۵ تا ۲۹ سال این عدد ۱۵ و … می­باشد. نتایج و امتیاز فرد آزمون دهنده در تست هوش وکسلر با عملکرد میانگین رده­ی سنی ۲۰ تا ۲۴ سالگی ، زمانی که افراد بیشترین ظرفیت و قابلیت­های فکری و مغزی را دارند مورد سنجش قرار می­گیرد. شایان ذکر است در برآورد و سنجش عادی بهره هوشی سن زمانی از ۱۶ سال تعدی نخواهد کرد. پس از نمونه و سنجش هوش وکسلر بزرگسالان نمونه­ها و سنجش­های مختصر شده متفاوتی جانشین شدند که با این نمونه­ها و تست­ها پیوستگی بسیاری داشتند.

نمونه و سنجش تست هوش وکسلر برای کودکان:

نمونه و سنجش هوشی در تست هوش وکسلر رده­ی کودکان یک تست و سنجش آنالیزی می­باشد که امتیازگذاری آن برطبق درصد  و حد توفیق آزمودنی صورت می­پذیرد. این تست ویژه بچه­های رده­ی سنی ۵ تا ۱۵ سال است. مجموع نمونه و سنجش از ۱۲ خرده تست تهیه گردیده است که خرده تست مازها و حافظه عددی هر دو تست­های مازاد و فرعی به شمار می­آیند و در صورتی که آزمون گیرنده از زمان لازم برخوردار باشد قادر است این دو آزمون را نیز پیوست دهد یا در صورتی که به حاصل و برآیند یک تست اطمینان ننمایند ، ارزشیاب قادر است از این دو آزمون همچون یک تست جایگزین بهره بگیرد.

خرده تست­ها در تست هوش وکسلر براساس مشخصه­های زبانی و غیرزبانی در دو طبقه قرار می­گیرند.

مجموعه آزمون­های زبانی تست هوش وکسلر عبارتند از:

 1. اطلاعات عمومی
 2. ادراک عمومی
 3. مسائل عددی
 4. تشابهات
 5. گنجینه لغات
 6. حافظه عددی

مجموعه آزمون­های عملی تست هوش وکسلر عبارتند از:

 1. کامل نمودن تصاویر
 2. تنظیم داستان­های تصویری
 3. مکعب­ها
 4. اتصال قطعات
 5. رمز نویسی
 6. مازها

روش امتیازگذاری تست کودکان تست وکسلر

جهت جواب هریک از پرسش­ها یک نمره­ی خام مهیا شده ، امتیازات تمام خرده تست­ها برطبق جداول و فهرستی که براساس سن و جهت طبقه­های زبانی و غیرزبانی به صورت مجزا تدوین شده است ، به مقیاس مشخصی مبدل می­گردد و امتیازت تعدیل شده فراهم می­گردد. مجموع امتیازات در تست هوش وکسلر تعدیل شده در خرده تست­ها برطبق جداول دیگری به میزان  بهره هوشی آزمودنی مبدل می­گردند. نظر به این که با این نمونه­ها و سنجش­ها ۱۰ تا ۱۲ امتیاز مختلف به دست می­آید می­شود برای فرد آزمایش دهنده یک شرح حال روانی هم فراهم نمود و در مورد وضعیت و ابعاد هوش وی داده­ها و معلومات قابل توجهی تهیه کرد.

محاسن تست­های هوش وکسلر :

 • اطلاعات واضح و مشخصی درباره­ی عملکرد ادراکی شخص با نظر به جواب­های وی به خرده تست­ها در تست هوش وکسلر به دست می­دهد.
 • امکان تطبیق و سنجش ویژگی­های مثبت و منفی روانی با تطبیق عملکرد هر یک از خرده تست­ها را فراهم می­سازد.
 • سنجش و برآورد هوش زبانی و هوش عملی را به دست می­دهد.
 • فراهم ساختن شرح حال روانی از جنبه­ی کیفی هوش اشخاص را فراهم می­سازد.
 • اختلاف قسمت­های زبانی و غیرزبانی به آزمون گیرنده و یا کارشناس در تحلیل و توجیه کارکرد و نتایج آگاهی و شناخت می­دهد.

معایب تست­ هوش وکسلر :

 • در قیاس با آزمون­های استنفورد بینه محدوده­ی پایانی هوش را مورد سنجش قرار نمی­دهد.(پایین­تر از ۴۰ و بیشتر از ۱۶۰) اما در هوش میانگین با آزمون­های بینه پیوستگی دارد اما در دامنه­ی هوشی کم و زیاد بین آن­ها ارتباط اندکی وجود دارد.
 • در گزارش و شرح عملکرد هوش هر طبقه سنی به خصوص دشواری­ها و معایبی در تست هوش وکسلر دارد. زیرا در هر دو دامنه­ی رده­های سنی هیچ بچه­ای در طبقه­ها مقیاس یابی نگردیده بدین صورت که رده­ی سنی ۶ ساله دارد ولی طیف تا ۶ سال و ۵ ماه را ندارد و جهت ارزیابی آن شیوه­ی قیاس و استنتاج را به کار گرفته است.
 • امتیازات خرده تست­ها در تست هوش وکسلر برای اشخاص بشیتر از ۷۰ سال با فزونی سن کاسته شده ولی میزان این کاستگی در هر خرده تست با یکدیگر فرق دارد ، روان شناس امکان دارد این اختلافات را به اشتباه تشریح و تعبیر نماید و آن را به ویژگی­ها و خصوصیات مثبت و منفی اشخاص سالخورده ارتباط دهد.
 • امکان دارد در مورد گروه­های فرهنگی و نژادی و اجتماعی در تست هوش وکسلر رده­ی پایین استفاده زیادی نداشته باشد.
 • در امتیازگذاری پاره­ای از موارد نظیر ادراک و استنباط ، تشابهات و مخزن واژه­ها حد مشخصی از تفسیر و تعبیر وجود دارد. بدین سبب یک سنجشگر جدی و مقرراتی در مقایسه با ارزشیاب آسان­گیر امتیازات پایینی ثبت نماید.
 • اصلی­ترین ایراد نبود گوناگونی بسنده اطلاعات درباره­ی اعتبار و ارزشمندی در تست هوش وکسلر است.

نکاتی درخصوص انجام تست وکسلر :

 • در زمان انجام تست وکسلر هراندازه تسلط و خبرگی داشته باشید نبایست بدون رجوع به پارامترها و معیارها و انجام امتیازگذایر داوری و سنجش را انجام دهید. چرا که جواب­های فرد آزمون دهنده به ویژه در خرده تست­های مفهوم لغات ، درک و فهم ، شباهت­ها از هم متمایز می­باشند.
 • افرادی که به کانون­های LD رجوع می­نمایند غالباً در رده­ی سنی پایینی قرار دارند که هر یک از این کودکان از وضعیت ویژه­ای برخوردارند و می­بایست آگاه باشید که آیا فرد آزمون دهنده فضا و وضعیت موجود را پذیرفته است یا نه.
 • در دامنه­ی زمانی انجام آزمون وکسلر منعطف بودن نکته­ی بسیار بااهمیت و در بعضی مواقع ضروری می­باشد. همان طور که بیان شده انجام آزمون وکسلر حدوداً یک ساعت و ۱۵ دقیقه وقت لازم دارد. از این رو پیشنهاد می­شود که آزمون یا تست وکسلر را در دو نوبت در زمان نزدیک به یکدیگر که بیشتر از یک هفته بین آن­ها فاصله نباشد اجرا نمایید.
 • در زمان اجرای آزمون وکسلر از محیط و فضای مطلوب و به دور از هرگونه محرک­های مخل و اذیت کننده ضروری می­باشد.
 • پیش از اجرای تست هوش وکسلر نخست می­بایست مسائلی نظیر بی­قراری ، استرس ، خشونت و مشکلاتی از این نوع رفع گردد آنگاه به انجام تست پرداخت.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تست هوش کودک به این صفحه مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *