هوش اکتسابی
پرورش هوش اکتسابی در کودکان
تیر ۲۸, ۱۳۹۷
اسباب بازی و کودکان
تاثیر اسباب بازی در هوش کودکان
تیر ۲۸, ۱۳۹۷

آزمون تیپ شخصیتی MBTI

تست هوش بزرگسال- تست mbti - تست شخصیت شناسی

تست MBTI یک آزمون روان سنجی می‌باشد که بریگز و مایرز به منظور مقایسه و ارزیابی انواع گروه‌های شخصیتی ، این آزون را پدید آوردند.

این تست یکی از پر استفاده‌ترین و مشهورترین تست در گستره‌ی بین المللی با مقصود حرفه و مشاغل به حساب می‌آید.

این دو پژوهشگر با به کارگیری فرضیه‌ها و حاصل پژوهش‌های یونگ و اجرای شماری از تحقیقات در حیطه‌ی شناسایی منش و خلق و خو و صفات افراد ، چهار جنبه‌ی منشی و فطری و شانزده نوع گروه شخصیت را در اشخاص تشخیص و تمییز دادند. اولویت و تمایلات منشی و خلق و خویی اشخاص مشخصه‌هایی می‌باشند که برای آنان ساده‌تر بوده و خوب‌تر اجرا می‌شوند و اعمال آنان احتیاج به دقت و توجه و فرصت اندکی دارد.

چهار جنبه و سطحی که آزمون تیپ شخصیتی MBTI ارزیابی شده‌اند به شرح زیر است:

درون گرایی و برون گرایی: تعیین می‌سازد که شخص چطور توان و قدرت خود را باز می‌یابد. گرفتن قدرت و توان به وسیله‌ی رابطه با سایرین کسب می‌شود یا در انزوا و گوشه گیری.

حسی و شمی یا شهودی: تعیین می‌سازد که شخص غالباً چطور به گردآوری داده‌ها و وفروضات از فضا و پیرامون خویش اقدام می‌کند.

عاطفی یا عقلانی: تعیین می‌سازد که شخص چطور دست به داوری و انتخاب می‌زند.

قانون مدار یا دریافت گرا: تعیین می‌سازد شخص چطور عمل می‌نماید و شتاب و وقت اجرای انتخابات و داوری‌های وی را ارزیابی می‌کند.

اشخاصی که برون گرایی را اولویت و متمایل به آن هستند از حرکت و کار کردن توان و قدرت می‌یابند. آنان مایلند نخست اقدام نمایند بعد فکر کنند و آنگاه مجدداً اقدام نمایند. در صورتی که حرکت و کاری انجام ندهند ، اشتیاق و محرکات خویش را از دست می‌دهند. در سویه دیگر اشخاص درون گرا توان و قدرت خویش را در زمان حرکت و کار صرف می‌کنند. آنان در جهت کسب توان و قدرت ، احتیاج به انزوا و خلوتی دارند. افراد برون گرا علاقه زیادی به امور واکنشی و ارتباطی دارند ضمن این که درون گراها علاقمندی زیادی به واکنش‌های ذهنی و فکری دارند.

افرادی که مدرک و مشعر را اغلب اولویت قرار می‌دهند داده‌ها و مفروضاتی را که اغلب علاقمند هستند که به واقعیت و ریز بینی متکی باشد و در سمت مقابل اشخاصی که به شهود فراوان‌تر متمایلند به داده‌ها و مفروضاتی که به میزان اندکی به قوای مدرکه مرتبط می‌باشد اطمینان زیادی دارند. اغلب به پیش بینی‌هایی که در زمان آتی امکان دارد به وجود آید تمایل دارند.

اشخاصی که به امور تعقلی متمایل هستند علاقمندند که درباره‌ی مباحث گوناگون جهت گیری خاصی نداشته باشند و انتخاب خویش را با فاکتورهای سنجیده و هوشمندانه و طبق اصول ارزیابی نمایند. از سوی دیگر اشخاص عاطفی انتخاب خویش را با تطابق خود با وضعیت و همدلی کردن و گزینش شرایطی که حداکثر هماهنگی و همسویی را با احتیاجات دیگر افراد گرفتار در آن شرایط وفق دهد.

اشخاص قضاوتی علاقمندند که بینش و عاطفه خویش را اغلب بروز دهند و اشخاص دریافت گرا اغلب علاقمند به بروز حس یا شهود خویش می‌باشند.

تلفیق تیپ‌های بالا شانزده گونه گروه شخصیتی ایجاد می‌کند. هر شخصی هر کدام از این مولفه‌ها ، اعمال و واکنش‌هایی دارد و میزانی از منش و طبیعت فردی وی را به وجود می‌آورند ، اما پیوستگی زیادتر و تمایلات و اولویت‌های وی ، سبب می‌شود در یک نوع روه شخصیتی به خصوص قرار بگیرد.

این آزمون در مصاحبه و جلسات پیش از ازدواج ، امور کاری و حرفه‌ای ، دگرگونی‌های تشکیلاتی و اداری و … کاربرد فراوان و موثری دارد. توانمندی شناسایی من حقیقی ، نوع منش و طبیعت فردی و خلق و خوی شخص مخاطب در گفت و گوها ، امور گروهی ، رشد و پیشرفت رابطه‌ی شخصی و میان فردی و در حیطه‌ی شغل و حرفه‌های گوناگون ، تغییرات فوق العاده‌ای را سبب خواهد شد.

ارزش و سندیت تست و آزمون کنونی بیشتر از ۸۰ درصد می‌باشد و مشاهدات کلینیکی و ارزیابی‌های روان سنجی هم این اعتبار را تصدیق نموده‌اند.

جهت انجام آزمون تست هوش MBTI در مرکز هوش نیک ، به این صفحه مراجعه نمایید.

 


موضوع مرتبط :

تربیت کودک موفق  

تست هوش کودک  

تقویت هوش غالب 

تقویت هوش مالی کودک

استعدادیابی 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code