کودک عصبانی
چگونگی برخورد با کودک عصبانی
آبان ۱۳, ۱۳۹۷
کمک به فرزندان طلاق
کودکان طلاق در مدرسه
آبان ۱۳, ۱۳۹۷

راهکارهای درمان بیش فعالی ADHD

بیش فعالی - ADHD

راهکارهای درمان بیش فعالی موضوع این مطلب کودتاه است. روش های درمان بیش فعالی ADHD همواره برای والدین موضوعی مهم در تربیت کودکان آنهاست.

توجه داشته باشید که کودکان دقیقاً رفتارها و اموری را اجرا می‌کنند که والدین خود به آن اقدام می‌کنند. کودکان به منظور این که چطور در جهان خارجی و پیرامون خویش عمل نمایند ، از کارهای والدین سرمشق می‌گیرند. از این رو والدین می‌بایست از کارها و اعمال خویش در جهت ارشاد و هدایت کودکان خویش مدد بگیرند. همواره به یاد داشته باشید آن چیزی که در رفتار و کارهای خویش مداوم و منظم انجام می‌دهید خیلی با اهمیت‌تر از آن چیزی می‌باشد که تنها صحبتش را می‌کنید.

Table of Contents

اولین روش درمان بیش فعالی ؛ عواطف و ادراکتان را به کودکان خود نشان دهید.

ساده و به دور از ابهام به بچه هایتان نشان دهید که اعمال و کارهای آنان چه اثری در شما خواهد داشت. عواطف و ادراک کودکان از خود والدین اثربخشی و سرچشمه می‌گیرد. کودکان عواطف و ادراک ولدین را استنباط و درک می‌کنند و آن‌ها را انعکاس می‌دهند. در سنین ۳ سالگی به بعد بچه‌ها قادرند عواطف و ادراک خویش را به گونه‌ای حقیقی بروز دهند. از این رو در گزینش کلمات و صحبت‌های خود فراوان ژرفنگر و هوشمند باشید.

دومین روش درمان بیش فعالی ؛ کودکان خود را به فعالیت‌ها و امور پسندیده و مطلوب تحریک نمایید.

زمانی که کودکتان به صورتی عمل می‌کند که مورد قبول شماست ، قادرید وی را با عبارات خوشایند و جایزه‌های کوچک ترغیب نمایید.

سومین روش درمان بیش فعالی ؛ صمیمانه و با مسالمت در برابر کودکان روی زانو بنشینید به صورتی که در برابر کودکان جای گیرید.

یکی از قدرتمندترین شیوه‌های پیوند و ارتباط کارآمد و خوشایند با فرزندتان می‌باشد. زمانی که با کودکان صمیمی می‌شوید به وی فرصت و تصدیق می‌دهید تا از لحن و ریتم صوت شما آن چیزی را که تصور می‌نمایید درک و استنباط نماید و بر روی آن چیزی که دلخواه شما می‌باشد توجه و دقت داشته باشد و آنگاه دقت و نگاه وی را به سمت خود جذب می‌نمایید و دیگر ضرورتی ندارد با الزام و اکراه وی را مجبور به انجام امور نمایید.

چهارمین راهکار درمان بیش فعالی ؛ به صحبت‌های کودکان گوش بسپارید.

چرا که گوش دادن به اعتقادات و تصورات کودکان یکی از شیوه‌های مدیریت و مهار کردن آنان می‌باشد. کودک شما در صورتی که قادر نباشد باورها و نظرات خویش را واضح بازگو نماید گرفتار یاس و دلسردی می‌گردد. شما به عنوان والدین قادرید تا با یک عبارت و کلام راحت و واضح از نمود و ظهور یاس و دلسردی پیشگیری نمایید و به فرزندتان یاری نمایید تا بر اختلافات و تنش‌های روحی و روانی خویش چیره گردد.

پنجمین راهکار درمان بیش فعالی ؛ به وعده‌ها و تعهدات خود پای بند باشید.

هنگامی که مطابق وعده‌ها و سخنان از پیش وعده داده شده پیش می‌روید کودک شما به شما اطمینان می‌کند و برای شما ارزش و حرمت قائل می‌شود. زمانی که وی برعکس دستورات شما پیش می‌رود ابداً ضرورتی ندارد که از وی انتقاد و او را مواخذه نمایید. تنها چیزی را که وعده داده بودید انجام ندهید.

ششمین راهکار درمان بیش فعالی ؛ لوازم و تجهیزات گران قیمت و بااهمیت و یا خطرناک را از مجاور و نزدیک کودک خارج سازید.

همواره به یاد داشته باشید که کودکان مطلع نیستندکه با بسیاری از لوازم باارزش و یا خطرناک نبایست بازی کنند. لازم است که این لوازم را در نزدیکی و معرض دید آنان خارج کنید.

هفتمین راهکار درمان بیش فعالی ؛ حد و حدود معین و واضحی را میان خود و کودکتان مشخص نمایید.

پیش از آن که در کارها و فعالیت‌های فردی آنان مداخله نمایید از خودتان سوال کنید که آیا این مداخله به راستی ضررتی دارد؟ توصیه می‌شود تقاضاها و محدودیت‌ها و جواب‌های منفی را به کمترین شکل کاهش دهید تا از آشکار شدن و نمود تنش‌های روحی و روانی و عاطفی غیرعادی و نامناسب فرزندتان پیشگیری نمایید.

هشتمین راهکار درمان بیش فعالی ؛ درخواست‌ها و تقاضاهایتان را به گونه‌ای دوستانه و واضح و ساده برای کودکان بازگو نمایید.

در صورتی که درخواست‌ها و انتظارات خود را آسان و بدیهی برای کودکان روشن سازید آنان مطلع می‌شوند که شما چه توقعاتی از آنان خواهید داشت و اندیشه  و عملکردهای وی را در یک مدار مشخص پیش می‌برید.

نهمین راهکار درمان بیش فعالی ؛ هر موضوع و تذکری را تنها یک مرتبه به کودکان گوشزد نمایید و به آنان اجازه و مجال عمل کردن را بدهید.

اعتراض و ایرادگیری مداوم نه فقط راه به جایی نمی‌برد قطعاً تنها موجب ناامیدی و کسالت خود شما می‌گردد. در صورتی که تمایل دارید کودکتان در ارها با شما مشارکت نماید با انجام بازی گونه فعالیت‌ها و کارها از وی درخواست نمایید تا با شما همکاری و به درخواست شما عمل نماید.

نتیجه گیری در مورد راهکارها و روش های درمان بیش فعالی ؛

همواره به یاد داشته باشید که یکی از شیوه‌های به حداقل رساندن اختلافات و ناآرامی‌های ذهنی و روحی آن است که با وی با شوخ طبعی و مزاح و خنده و شادی برخورد نمایید به وی ارزش داده و به او اجازه دهید تا شخصیت و تصویر یک شخص باارزش و بااهمیت را در خانه ایفا نمایید. هر اندازه فعالیت‌ها و امور ایمن زیادی را به وی محول سازید او نیز زیادتر سعی خود را به کار می‌گیرد.

همچنین اینکه مراقب باشید عصبانیت کودک را با بیش فعالی اشتباه نگیرید. (چگونگی برخورد با کودک عصبانی)


موضوع مرتبط :

سن تشخیص بیش فعالی ADHD چه سنی است؟

تربیت کودک مودب چه راهکارها و روش هایی دارد؟

روش های تربیت کودک بی ادب

راهکارهایی در جهت نحوه گفت و گو با فرزندان درباره‌ی مباحث جنسی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code