مشکلات فرزندان طلاق چیست و اختلالات کودکان طلاق

آموزش جنسی به کودک
مناسب ترین سن برای آموزش مسائل جنسی به کودکان
مهر ۲, ۱۳۹۷
بازی درمانی - play therapy
بازی درمانی و نقش نوع بازی ها در هوش کودکان
مهر ۲, ۱۳۹۷

مشکلات فرزندان طلاق چیست و اختلالات کودکان طلاق

روش های کمک به فرزندان طلاق را در مقاله قبلی تشریح کردیم. برخلاف عقیده و گمان همگان که فرزندان با سن و سال اندک خویش مسائل و موضوعات به خصوص را نمی‌فهمند و متوجه بسیاری از موراد نمی‌شوند ولی با نظر به پژوهش‌های انجام شده ، حقیقت برعکس این باور می‌باشد.

مسائل و رنج و دشواری‌های درونی و ذهنی و روانی و ولو فیزیکی و بدنی بچه‌هایی که والدین آنان از یکدیگر جدا شده‌اند به آنان گرفتار خواهند شد. واقعیت ناگوار و ناخوشایند و غیر قابل تکذیب جدایی و متارکه والدین و مسائل و رنج و دشواری این دسته از کودکان است. رابطه‌ی میان فردی ناکارآمد و متزلزل ، کاستی‌ها و نقایص در مسائل آموزشی و درسی ، اعتماد به نفس اندک ، پرخاشگری و بد خلقی و تعدادی از حالات دیگر در این بچه‌ها ایجاد می‌گردد.

هنگامی که فرزندان در سال‌های اندک زندگی خود ناظر بر متارکه و طلاق پدر و مادر باشند این احساس به وی تلقین می‌گردد که خود او مقصر عمده این متارکه می‌باشد از این رو حس تقصیر داشتن و خطا ، گرفتار عذاب روحی و فکری می‌شود. بنابراین وی خودش را فرد مقصر این پیشامد و در حالات شدیدتر عامل رخداد و ظهور هر رویداد و حادثه‌ای در پیرامون خویش متصور می‌شود.

دو دسته از اختلالات اساسی در کودکان و بچه‌های طلاق:

مسائل و دشواری‌ها و گرفتاری‌های برون سازی شده: این نوع از مسائل و گرفتاری‌ها مسائلی می‌باشند که در شکل و کالبد رفتارها و کردارهای غیر عادی و نامتناسب که غالباً از بچه‌هایی با قطب شخصیتی برون گرا بروز می‌کند. از آن میان مسائل می‌شود به مشکلات بی‌تفاوتی و کم دقتی ، اختلال ADHD که به فعالیت‌های بدنی غیر معمول و بسیار بالا اطلاق می‌شود و اختلال تضاد ورزی جسورانه را نام برد. در توضیح این نوع رفتارها و برخوردها بایستی به خلق و خوی لجوجانه و خود سرانه‌ی تعدادی از کودکان خاطر نشان کرد که به سبب دشواری‌ها و سختی‌های طلاق و متارکه پدران و مادران رخ می‌دهد.

اختلال بی‌تفاوتی و کم دقتی: شماری از این دسته کودکان خلق و خویی دارند که تصور می‌نمایند که اساس و مرکزیت پیشامدها و رخدادهای جهان پیرامون خویش هستند بنابراین اشخاصی کم دقت و بی‌پروا و بی‌اعتنا در رابطه با اطرافیان و سایر افراد هستند.

اختلال ADHD: به فعالیت‌های جسمی غیر معمول و بسیار بالا گفته می‌شود. این مشکل در بچه‌های که ناظر بر متارکه والدین خویش بوده‌اند ، اغلب مشاهده شده است. در این مسئله و مشکل بچه آسودگی و انضباط متعارف همانند کودکان هم سن و سال خویش را نداشته و به گونه‌ای مهار نشدنی و شدیدی بی‌قرار ، بی‌انضباط ، اخلالگر می‌باشد.

اختلال تضاد ورزی جسورانه: از برجسته ترین و مشهورترین ویژگی این بچه‌ها سرپیچی از دستورات و مخالفت است. این سرپیچی و مخالفت غالباً خود را در فضای مدرسه نمایش داده و به علاوه علامت‌هایی از تندخویی فراوان در دورن این بچه‌ها نهفته شده است.

مسائل و دشواری‌ها و گرفتاری‌های درون سازی شده:

این نوع از مسائل غالباً برای اشخاص با قطب شخصیتی درون گرا اتفاق می‌افتد. از آن میان مسائل می‌شود به خاموشی و صحبت نکردن‌های بلند مدت ، استرس ، بی‌رغبتی و دلسردی و گلایه‌های فیزیکی و بدنی را نام برد. بچه‌هایی با این صفات به گونه‌ای عمل و برخورد می‌کنند که انگار پیوسته خطاکارند ، در صورتی که عمل غلطی از آنان سر زند چند مرتبه پوزش می‌طلبند و به منظور آن که خودشان را بچه‌هایی مفید و موثری بنمایانند احیاناً بدون علت به مرتب  و پاک کردن منزل و یا امور همانند عمل می‌کنند.

بحران‌ها و فشارهایی که کودکان پس از جدایی و متارکه پدر و مادر با آن درگیر شده با نظر به سن و سالی که برخوردارند بر نمو و بلوغ روحی و ذهنی و ارتباطی آنان اثرگذاری بسیاری خواهد داشت. بر طبق سن و جنسیت کودکان در زمان طلاق و جدایی پدر و مادر ، تحولات و واکنش و برخوردهای گوناگونی گزارش و دیده می‌شود. در پسران اغلب واکنش‌ها و اقدامات تند و با عصبانیت و عدم سازش و اختلاف دیده خواهد شد و در دختران اغلب با واقعه‌ی گوشه گیری و بی‌رغبتی و افسردگی مواجه می‌شوید.

بچه‌های یک تا سه ساله: باز آیی عمل و برخوردها و امور سنین کوچکتر ، مشکلات تهییج پذیری ، لطمه بر روال نمو.

بچه‌های سه تا شش ساله: وحشت و توهمات در زمان خواب ، عدم اطمینان ، صورت نپذیرفتن خودمختاری و اتکای به خود فردی ، خلا دورنی و احساسی.

بچه‌های شش تا دوازده ساله: بی‌رغبتی و دلسردی ، نافرمانی و یکدندگی ، تندخویی ، مشکلات در صورت نپذیرفتن ماهیت وجودی شخصی.


موضوعات مرتبط :

 
Rate this post

دیدگاه ها بسته شده است