تست هوش انتخاب رشته تحصیلی - استعدادیابی انتخاب رشته تحصیلی
اصول انتخاب رشته صحیح و عالی
شهریور ۱۸, ۱۳۹۷
تربیت کودک مستقل
تربیت کودک مستقل
شهریور ۱۸, ۱۳۹۷

نکات تکمیلی در مورد لجبازی کودکان

کودک لجباز

یکی از مولفه‌های خیلی با اهمیت که سبب می‌شود اساس و عامل لجاجت و یکدنگی در بچه‌ها ایجاد گردد و تثبیت شود عدم آشنایی و آگاهی پدران و مادران از فازهای گوناگون رشد و نموی جسمی و روحی و روانی بچه‌هاست.

زمانی که مطلع باشید که در وهله‌ی رشد بچه‌ها احتیاج به چه مباحث و قضایایی دارند ساده‌تر و بهتر قادر می‌شوید تقاضاها و احتیاجات آنان را رفع سازید و تا اندازه‌ای از بدخلقی و لجاجت کودکان پیشگیری نمایید.

تمام کودکان در سن و سال‌های متفاوت ، دورانی از خود رای بودن ، عدم سازش و مخالفت با دستورات بزرگترها را تجربه می‌کنند. کودکان در سن سه ، شش ، نه و دوازده سالگی علائم خود رای بودن خود را نمایان و ابراز می‌کنند. در حقیقت ناسازگاری و لجاجت در این دوره‌های سنی برای کودکان مسیری است که  من خود را عنوان کنند و حس استقلال و متکی به خود بودن را نشان دهند.

ولی به طور کلی در خانواده‌های دیکتاتوری همچنین بی‌اعتنایی پدر و مادر ، ممنوعیت و ناکامی‌‌ها ، احتیاجات کودک مانند کسالت ، نارضایتی و اذیت و آزار ، مریضی‌های پیاپی در بچه‌ها ، غبطه و حسد بچه‌ها ، تنبیه و مجازات‌های زیاد ، بیم نداشتن از پدر و مادر ، رفع نساختن درخواست‌های مجاز بچه‌ها و تمایل داشتن به تسلط و سیطره بر دیگران از علل لجاجت و بد خلقی در بچه‌ها به شمار می‌آیند.

چگونگی برخورد با کودکان لجباز

عیب جویی توام با ترغیب بازده مطلوب‌تری در پی خواهد داشت. بچه‌ها علاقمندند که والدین به آنان دقت و اعتنا داشته باشند در صورتی که چشم انداز و نظر والدین منفی باشد ، کودک از شیوه‌های ناخوشایند و ناپسند به مقصود خویش دست می‌یابد ولی در صورتی که بر رفتارهای خوب و خوشایند معطوف شوید در برابر برخوردهای مناسب‌تر و بهتری از آنان دیده می‌شود چرا که در این وضعیت بچه‌ها با برخوردها و اعمال خوشایند و پسندیده نصیب قابل توجهی در جذب نظر و نگاه شما به سمت خود خواهند داشت.

برخورد و اعمال بچه‌ها را مورد تمجید و تحسین قرار دهید نه شخصیت آنان را ، به علاوه زمانی که از آنان عیب جویی و ایراد می‌گیرید شخصیت وی را مورد هدف قرار ندهید. در عوض آن که اعلام کنید بچه بدی هستی قادرید بگویید از طرز صحبت کردن تو بدم می‌آید.

هرگز زیر سیطره و سلطه‌ی کودک نروید ، در صورتی که در برابر پافشاری بچه‌ها تسلیم شوید بچه‌ها می‌آموزند با داد و بیداد به مقصودشان برسند و به تذکرات و صحبت‌های شما بی‌اعتنا خواهند بود. بچه‌ها را به توبیخ و مجازاتی که اجرا نمی‌کنید هشدار ندهید ، هشدارها و اخطارهای بی‌اساس و بی‌ثبات به اعمال و حرکات غلط منجر می‌شود که در پایان در کودک ثابت می‌شود و آنگاه در مواجهه با تحول و تبدل سخت‌تر و سمج‌تر می‌گردد.

تلاش نمایید تا ناآرامی و تنش را در منزل کاهش دهید. در برابر فرزندتان با یکدیگر جر و بحث و داد و فریاد نکنید. در زمان خواب موسیقی دلنواز پخش کنید و به آرامی وی را در زمان خواب مالش دهید. داستان محبوبش را برایش بازگو نمایید تا به آرامی و آسودگی بخوابد.

توقعات و درخواست‌های خودتان را از فرزندتان به گونه‌ای ساده و واضح کاملاً تعیین نمایید و برای آنان مطابق سن و سالشان آن‌ها را تشریح کنید. بعضی اوقات به لجاجت و بدخلقی بچه‌ها بی‌اعتنا بوده و از آنانچشم پوشی کنید. نه داری و تسلط بر هیجانات منفی از سوی پدر و مادر ، بدین معنی در وضعیتی که کودک شما لجاجت و بدخلقی می‌کند هنگامی که پدر و مادر در لحن صحبتشان تغییر ایجاد می‌شود و قیافه‌شان برافروخته می‌گردد بچه‌ها به مقصود خویش دست یافته‌اند و عملش رشد و تثبیت می‌شود بنابراین ضروری است که پدران و مادران هیجانات منفی خود را کنترل کنند.

پرهیز از اوامر و فرمان‌های متوالی و مستمر از سوی والدین ، اجازه و مجال لازم به بچه‌ها به منظور انتخاب کارهایی که به آنان مرتبط است. ایجاد نمودن زمان و فرصت لازم در جهت گفت و گو و علت لجاجت ، پایداری و مصمم بودن در سیوه‌های تادیبی و کلام و اعمال والدین ، آگاهی از عوامل نگران کننده روزانه فرزندان و رفع نمودن آن مسائل ، ممنوعیت از دیدن رسانه‌های خشن و نامناسب مطابق سن کودک ، عدم به کارگیری توبیخ و مجازات بدنی همچون زیادترین ابزار در جهت تصحیح و تادیب اعمال و حرکات فرزندان ، از جمله عوامل راهبردی و کاربردی در جهت کنترل و رفتار با لجاجت و بدخلقی کودکان می‌باشد.


موضوعات مرتبط :

دلایل لجبازی در کودکان چیست؟ برخورد با کودک لجباز چگونه باید باشد؟

عصبانیت و پرخاشگری در کودکان و چگونگی مواجهه با آن

تربیت کودک بی ادب چگونه باید انجام شود؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code