نکات کاربردی پیرامون عصبانیت و پرخاشگری در کودکان

تست هوش کودک در شیراز در نمایندگی هوش نیک شیراز
شهریور ۲۱, ۱۳۹۷
کمک به فرزندان طلاق
کمک به فرزندان طلاق چه روش هایی دارد؟ چگونه به فرزند طلاق کمک کنیم؟
شهریور ۲۱, ۱۳۹۷

نکات کاربردی پیرامون عصبانیت و پرخاشگری در کودکان

پرخاشگری و بد خلقی در هر فردی و در هر رده سنی نمایان می‌شود.

ولی بعضی مواقع نشانه و علامت‌هایی مشابه گشنگی و تشنگی ، مریضی ، کسالت و درد ، غبطه در بچه‌ها موجب به وجود آمدن و بروز پپرخاشگری در کودکان می‌شود.

این بچه‌ها به علت‌های گوناگون داد و فریاد و جار و جنجال به راه انداخته و تلاش می‌کنند والدین را وسوسه و خشمگین سازند. به علاوه احتمال دارد از دستورات شما اطاعت نکنند و سرپیچی نمایند و یا با محک گرفتن آغوش و چسبیدن به شما و گریه و زاری می‌خواهند دائماً شما آنان را بغل کنید. بی‌تردید پرورش و تادیب این دسته از بچه‌ها مشکل خواهد بود.

در حقیقت بچه‌ها با اعمال و حرکات خشن و با عصبانیت خواهان کسب کردن یک درخواست و مقصود دیگر می‌باشند و هرگز خواهان آسیب و اذیت آزار سایریت نیستند. امکان دارد خشونت و عصبانیت به جهت تلافی و انتقام هم باشد بدین منظور کودکی که دچار اذیت و آزار شده است و توانایی این که خشم و دفاع از خود نداشته با پرخاشگری به کم کردن استرس و دلهره خویش مشغول می‌شود.

یکی از موارد و علت‌های پایه‌ای و عمده خشم و عصبانیت در بچه‌ها مشاهده و آموختن آن است. بدین معنی که بچه‌هایی والدین و سرمشق‌های خشن و بدخلقی داشته‌اند ، مشاب نمونه و سرمشق رفتاری خویش عمل می‌کنند.

بچه‌های بی‌قرار و پریشان هم قادر نیستند بچه‌های ساکت و باصبری باشند و اعمال و حرکات خشونت آمیز از خود نشان می‌دهند و مسلماً سریعاً از عمل و رفتار خود احساس ندامت و شرمندگی می‌کنند. در صورتی که از کودک بی‌قرار و پریشان پرسیده شود که به چه علت عصبانی و ناراحت هستی در پاسخ جواب خواهند داد که نمی‌دانم و یا این که دست خودم نیست.

به علاوه بعضی مواقع بچه‌ها در مدارس دست خوش اعمال و رفتارهای خشن و خصمانه خواهند شد و این سبب خواهد شد خود آنان هم رفتارهای خشونت آمیزی را در منزل از خود بروز دهند. به منظور معالجه و مداوای خشونت و عصبانیت در بچه‌ها و فرزندنتان نخستین قدم آن است که نوع خشونت آنان و دلیل و ریشه‌ی آن را مشخص نمایید و خشونت و عصبانیت آنان را به شکل موردی رفع سازید.

درباره‌ی بچه‌هایی که عصبانیت و خشونت انان سرمشق  و نمونه‌ای مورد پیروی می‌باشد بایستی بر روی سرمشق و نمونه مورد نظر فرزند تمرکز نمود و شیوه‌هایی به غیر از استفاده از خشونت را به نمونه و سرمشق کودک یاد داد. در نمونه‌هایی که ریشه و دلیل خشونت و عصبانیت بی‌قراری و پریشانی کودک می‌باشد ، بایستی از علت تشویش و استرس کودک آگاه شد و به آنان اجازه سخن گفتن دهید تا ناراحتی و نگرانی خویش را اظهار و نمایان سازند و تا جای ممکن درصدد باشید به منظور برطرف نمودن ناراحتی و عوامل مضطرب کننده که آنان را دچار خشم و عصبانیت کرده است گام بردارید . اقدام کنید. بازی و تحرک و جنب و جوش برای این دسته از بچه‌ها کارساز بوده و موجب رها سازی هیجانات منفی در آنان خواهد شد.

زمانی که بچه‌ها قربانی رفتارهای خشونت آمیز در مدارس می‌شوند بایستی با مدیران و معلمان مدارس گفت و گو کرده و ضروری است که انان براساس اصول و مقرارت مدرسه با بچه‌های خشن و عصبانی رفتار و مقابله جدی داشته باشند.

اگر نوع خشونت و بدخلقی انتقام گیرانه و دشمنانه باشد بایستی بچه‌ها را از مکان و محیط مورد نظر دور سازید و در صورتی که خشونت ابزاری در جهت جذب توجه و نظر باشد بایستی شیوه‌های دیگری را در جهت مورد توجه بودن به بچه‌ها یاد دهید تا وی مجبور نشود از شیوه‌های خشونت آمیز به منظور جذب توجه والدین و اطرافیان بهره بگیرید.

به طور کلی عواملی که منتهی به عکس العمل پرخاشگرانه به وسیله‌ی کودکان می‌شوند شامل:

به وجود آمدن ضعف و محدودیت‌های فیزیکی ، پیشگیری از اجرای کارها و یا به وجود آمدن سد به منظور دست یافتن به اهداف و تقاضاهایشان ، انتقاد کردن از آنان ، آزار و اذیت آنان ، قیاس نمودن آنان با سایر همسالان ، موعظه و تذکرات متوالی ، شماتت و سرکوفت به سبب امور اجرا نشده ، ایرادهای نابه‌جا و توقعات نامناسب  والدین و مجبور ساختن کودکان به امور و فعالیت‌هایی که مورد علاقه آنان نیست و … .

عصبانیت و پرخاشگری در کودکان و چگونگی مواجهه با آن


موضوع مرتبط :

تربیت کودک موفق چه روش هایی دارد؟

تست هوش

تقویت هوش غالب

استعدادیابی کودکان

هوش مالی کودک

تربیت جنسی کودک در سنین مختلف

 
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *